"TOPLU SÖZLEŞME DEĞİL, TOPLU PEŞKEŞ"

Öğeyi Oyla
(0 oy)

“TOPLU SÖZLEŞME DEĞİL TOPLU PEŞKEŞ”

BASK üyesi memurlar 2000’den beri  ilk defa zam ve enflasyon farkları olmadan Temmuz maaşı aldıklarını belirterek Ankara/Kızılay’da bordro ve toplu sözleşme metnini yakarak hükümeti ve yetkili sendikaları protesto ettiler. Bağımsız Eğitim-Sen Genel Başkanı Abdullah Soy’unda katıldığı eylemde konuşan BASK Genel Başkanı Bayram ZENGİN,  “Peşkeş çekilen haklarımızı kazanım olarak göstererek hala pişkin pişkin ortada dolaşma utanmazlığını gösterenlere öfkemiz var” dedi ve konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Memurlar ve emeklileri yıllardan beri ilk kez 2014 yılı Temmuz ayında zamsız maaş alıyor.

Memur ve emeklileri yıllardan beri ilk kez temmuz ayında enflasyon farkı alamıyor.

Bugün maaş alan memurlar üzüntü içindedir, hüsran içindedir.

Bugün memur ve emekliler öfkelidir.

Öfkemiz sadece iktidara değildir.

Asıl öfkemiz, haklarımızı iktidara peşkeş çeken sahte ve sarı sendikalaradır.

Öfkemiz, aramızdan çıkan balta saplarınadır.

Öfkemiz, haklarımızı peşkeş çektikten sonra, peşkeş çekilen haklarımızı kazanım olarak göstererek hala pişkin pişkin ortada dolaşma utanmazlığını gösterenleredir.

Öfkemiz, sahte ve sarı sendikalara destek verenleredir.

İÇİNDE MEMURUN OLMADIĞI SÖZLEŞME

Haziran sonu itibariyle 2014 yılının ilk altı aylık tüketici enflasyonu (TÜFE) yüzde 5.7 olmuştur. Hükümetin 2014 yılının tamamı için öngördüğü rakam olan yüzde 5,3,  yılın bitmesine 6 ay kala şimdiden aşılmıştır. Yıl sonuna kadar tüketici enflasyonunun yüzde 10’u aşması beklenmektedir.

2014 yılı için memur ve emeklilerine ocak ayında yapılan 123 TL’lik artış sadece enflasyon karşısında değil, başta akaryakıt, ekmek, gıda, iletişim ve ulaşım olmak üzere yağmur gibi devam eden zamlar karşısında erimiş, memur ve emeklileri alacaklı durma geçmiştir.

Ne yazık ki, hükümet ile yetkili sendikalar arasında, pazarlık sürecinin tam ortasında süreci yarıda keserek, hükümetin ilk teklifinin de altında  bir artış oranını yetkili sendikaların teklif etmesi sadece memur ve emeklileri için değil, hükümet için de memnuniyet verici sürpriz, iktidara bir bayram hediyesi olmuştur.

İmzalanan toplu sözleşmede, enflasyon farkı yoktur. Aynı yıl için işçilere enflasyon farkı var ama memurlara, sendikaları istemediği için enflasyon farkı yoktur.

İmzalanan toplu sözleşmede çalışılan her yıl için emeklilik ikramiyesi alma hakkı bulunmamaktadır.

İmzalanan toplu sözleşmede büyümeden pay yoktur, Türkiye’nin 70 cente muhtaç olduğu dönemlerde bile ödemesi aksatılmayan refah payı yoktur.

İmzalanan toplu sözleşmede emeklilik maaşının, çalışırken alınan maaşın yarısına indirilmesine karşı, emeklinin açlığa mahkum edilmesine karşı düzenleme yoktur.

İmzalanan toplu sözleşmede, servisi olmayan kurumların personeline düzenleme yoktur.

İmzalanan toplu sözleşmede, yemekhanesi olmayan personele yemek yardımı yoktur.

İmzalanan toplu sözleşmede, asgari ücretlinin bile mesai ücreti saat başına 3,50 TL’nin üzerinde iken, memur fazla mesai ücretinin 1,54 kuruş olmasına itiraz yoktur.

Hülasa toplu sözleşmede memur yoktur.

Peki ne var toplu sözleşmede?

Toplu sözleşmede, memurların değil sendikalarının kasasına giden  Devletin aidat yardımının ayda 5 TL artırılması vardır, o bile bu yıl için değil 2015 yılı için. Onu bile beceremediler.

İktidar ile sarı sendikalar arasında imzalanan bu metin bir toplu sözleşme değil, bizim izin bir toplu peşkeş sözleşmesidir, bir utanç belgesidir.

BASK olarak bu toplu peşkeş sözleşmesini tanımadığımızı ilan ediyorum.

SARI VE SAHTE SENDİKALAR İKTİDAR İLE MEMUR ARASINDA TANPON

Artık anlaşılmıştır ki, bizim haklarımızın düşmanı, haklarımız karşısındaki engel iktidar değildir.

Haklarımızın düşmanı, iktidarın gönüllü kahyalığına soyunan sarı sendikalardır.

İktidar ile memur arasında tampon oluşturan, memurları iktidara gammazlayan  sarı sendikaları aradan çıkarmadıkça memura rahat yoktur.

Buradan memurları uyarıyorum:

Haklarınıza sahip çıkın. İradenize sahip çıkın.

Geleceğiniz için, aileniz için, çocuklarınızın geleceği için özgürce sendika seçme hakkınızı kullanın, sarı sendikaları aradan çıkarın.

Sarı sendikalardan kurtulmadıkça memurun kurtulması mümkün değildir.

Sarı ve sahte sendikaları aradan çıkarmadıkça, memurların aile sorumluluklarını yerine getirebilecekleri bir ücrete kavuşmaları mümkün değildir.

HUKUK HERKESE LAZIM

Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülüp TBMM Genel Kuruluna inen “Torba Yasa”da  da memur yoktur. Devlete ödemesi gerekeni sermayesine katıp kul hakkı yiyenlere toplamda yüz milyar liranın üzerinde kıyak var, ama memur ve emeklisine tek kuruş yok. Anayasal hakların, adil yargılanma hakkının sınırlandırılması ve mahkeme kararlarının uygulanmaması girişimleri  utanç vericidir. Ve kabul edilemez. Temel haklarımıza yönelik düzenlemeler karşısında Anayasa Mahkemesine ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvurmakta kararlıyız.

MASUMLARI HEDEF ALAN SALDIRILARI KABUL ETMEYİZ

Türkiye’nin komşularında meydana gelen olaylar içimizi yüreğimizi acıtmaktadır. Ramazan günü, Çocuk, kadın, yaşlı demeden ve hedef gözetmeden  İsrail tarafından insanların başına bombaların yağdırıldığı Gazze içimizi yakmaktadır. Bu terörist devlet karşısında sadece aciz değil aynı zamanda seyirci kalan uluslararası kuruluşları, devletleri, insan hakları kuruluşlarını, sivil toplum örgütlerini kınıyor ve lanetliyorum.

Suriye’de yaşanan iç savaşa, üç milyon nüfusun mülteci olmasına, devletin kendi halkına ve kendi şehirlerine bomba yağdırmasına seyirci kalanları kınıyor ve lanetliyorum.

Irakta Amerikan işgali ile başlayan, bir milyonun üzerinde insanın canını alan, Ortadoğu’nun ve İslam Dünyasının başına bela olan emperyalist ülkeleri, petrol yağması için yüzbinlerce insanın kanına kasteden şirketleri ve bulanık suda balık avlamaya çalışan maşaları, yerden mantar gibi biten insan kasabı işbirlikçi örgütleri ve onlara destek verenleri kınıyor ve lanetliyorum.

Dünyanın gözü önünde, bir başka ülkenin toprağının, binlerce yıllık Türk yurdu Kırım’ın ilhakına göz yumanları, sessiz kalanları kınıyor ve lanetliyorum.

Asimilasyon politikasının akıl almaz ve acımasızca yürütüldüğü Doğu Türkistan’daki Çin zulmünü kınıyor ve lanetliyorum. Arakan’daki, Orta Afrika ülkelerindeki, kıyımı kınıyor ve lanetliyorum.

Dünyanın neresinde olursa olsun masum insanları hedef alan saldırıları, insan hakları ihlallerini ve bu ihlallere seyirci kalan dilsiz şeytanları kınıyor ve lanetliyorum.

Son Düzenlenme

Şube ve Temsilcilik Faaliyetleri

May 28, 2019 93

İSTANBUL TEMSİLCİLİĞİMİZİN İFTARINDA BULUŞTUK

İstanbul Temsilciliğimizin düzenlediği Geleneksel Bağımız Eğitim-Sen İftarına katıldık. İstanbul Beylikdüzünde düzenlenen yemeğe İstanbulda bulunan üyelerimiz ve bazı aileleri ile Genel Başkanımız…
Haziran 04, 2018 460

norm kadro düzenlemesi hakkındaki yazımız

ANADOLU LİSELERİNDEKİ NORM KADRO UYGULAMALARINA İLİŞKİN DÜZENLEME TALEBİMİZİ MEB' E İLETTİK Bilindiği gibi Anadolu Liselerine öğretmen görevlendirilirken bazı öğretmenlerimiz yarışma sınavı sonucu bu…
Nisan 09, 2018 491

EMEKLİ ÜYELERE PLAKET TAKDİM ETTİK

İzmir Tire ilçesinde görev yaparken emekli olan üyelerimiz Mevlüt Avcu ve Halil Koca'ya İzmir İl Temsilcimiz Mehmet Yalçın Hocamız tarafından kendilerine plaket takdim edildi. BAĞIMSIZ EĞİTİM-*SEN…
Mart 27, 2018 528

ÜYELERİMİZE ANADOLU SİGORTADAN ÖZEL İNDİRİM

ÜYELERİMİZE ANADOLU SİGORTADAN ÖZEL İNDİRİM Sendikamızın Üyelerine ve yakınlarına Anadolu Sigortadan alacakları kasko, konut, bireysel sağlık, tamamlayıcı sağlık hizmetleri sigorta poliçe…
Mart 24, 2018 597

Mustafa Çınar'a başarılar dileriz.

Bağımsız Eğitim-Sen kurucularından ve Genel Sekreterlerinden Mustafa Çınar hocamız emekli olduktan sonra Mersin'de bir Eğitim Kurumunda Yöneticilik yapıyor. Sendikamızda çok emekleri var, çok…
Mart 16, 2018 495

Emekliler Derneği Ziyareti

MEMUR SORUNLARI EMEKLİNİN SORUNLARINDAN AYRI DÜŞÜNÜLEMEZ. Türkiye Emekliler Derneği Genel Başkanı Kazım Ergün ve Dernek yöneticilerine ziyarette bulunduk..Kamu Çalışanları ve emeklilerin sorunları ve…
Ocak 27, 2018 389

MÜCADELEMİZ SONUÇ VERDİ

Kırklareli Milli Eğitim Müdürlüğünde bulunan sendika ilan panolarının önü; bir süre önce kapatılarak görüşü engellenmişti. Üye sayısı açısından büyük olduğunu söyleyen sendikalar bu konuda duyarsız…
Ocak 27, 2018 356

SENDİKAMIZ ZİYARETLERİ SÜRÜYOR.

YÖNETİM KURULUMUZ, BAĞIMSIZ SAĞLIK-SEN İ ZİYARET ETTİ Bir süre önce rahatsızlanan ve tedavi gören Bağımsız Sağlık Sen Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Bayraktar'ı ziyaret ederek geçmiş olsun…
Ocak 27, 2018 375

SENDİKAMIZIN ZİYARETLERİ SÜRÜYOR.

YÖNETİM KURULU OLARAK, BAĞLI BULUNDUĞUMUZ KONFEDERASON OLAN BASK YÖNETİMİNİ ZİYARET ETTİK. Ziyarette Genel Başkanımız Sayın Abdullah Soy; 2017 yılı içerisinde yapmış olduğumuz faaliyetlerden…
Kasım 09, 2017 573

NİTELİKLİ LİSE

MESELE, ORTAÖĞRETİME GEÇİŞ SİSTEMİ SORUNU MU YOKSA ORTAÖĞRETİMDE KALİTE SORUNU MU? Dün Milli Eğitim Bakanı Sayın İsmet YILMAZ’ın Anadolu Ajansı Editör Masası’nda “Veli Tercihli Serbest Kayıt…
Haziran 28, 2017 603

SENDİKAMIZIN GELENEKSEL İFTARI ANKARA DA YAPILDI

SENDİKAMIZIN GELENEKSEL İFTARI ANKARA DA YAPILDI Bağımsız Eğitim-Sen Ankara Şubesinin düzenlediği ve artık geleneksel bir hale gelen İftar Yemeği Ankara da yapıldı. İftar yemeğine Yönetim Kurulu…
Nisan 19, 2017 701

AKÇAKALE KAYMAKAMI BAĞIMSIZ EĞİTİM-SEN'İN ÖNERİLERİNİ ÇOK DEĞERLİ BULDU...

Sendikamız Ar-Ge Birim Başkanı ve aynı zamanda Akçakale ilçe temsilcisi olan Mehmet GÜLEÇ, Akçakale Kaymakamı Sayın Selçuk YOSUNKAYA ile 18.04.2017 tarihinde ilçenin Mimar Sinan Caddesi ve Kent Park…
Şubat 23, 2017 867

YENİ PANOLARIMIZ

MEB BEŞEVLER KAMPÜS YEMEKHANESİNDE ve ANKARA İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ KORİDORUNDA BULUNAN PANOLARIMIZI YENİ YAPTIRDIĞIMIZ AFİŞLERİMİZ İLE DONATTIK. ÜLKEMİZ EĞİTİM ÇALIŞANLARININ EN YAKIN DOSTU…
Ocak 13, 2017 805

"Çalışan Gazeteciler Günü" kutlama ziyareti

Önadım Medya grubuna Bağımsız eğitim Sen Yönetimi adına, Bağımsız Eğitim-Sen Genel Basın ve Sosyal İşler Sekreteri Hakan Tıraşcı beraberinde Kırıklareli İl Yönetimiyle olarak "çalışan gazeteciler…
Haziran 23, 2016 1096

ÇORUM'DA İFTARDA ÜYELERLE BULUŞTUK

BAĞIMSIZ EĞİTİM-SEN İFTARDA ÇORUMDAYDI Bağımsız Eğitim-Sen Çorum İl teşkilatları tarafından verilen iftar yemeğine,Bağımsız Eğitim-Sen Genel Başkanı Abdullah Soy’unda katıldığı iftar programına,…
Haziran 17, 2016 976

SENDİKAMIZIN GELENEKSEL İFTARI ANKARA DA YAPILDI

SENDİKAMIZIN GELENEKSEL İFTAR YEMEĞİ ANKARA DA YAPILDI. Ankarada bulunan üyelerimiz ve Yönetim Kurulu üyelerimizin katılımı ile yapılan iftar, birlik ve beraberliğimizi daha da artırdı. İftarda Genel…
Haziran 07, 2016 973

Sedat DEGER: Eleştiriye Tahammülü Olmayan Sendikacıya Mahkemeden Tokat Gibi Karar

Sedat DEGER: Eleştiriye Tahammülü Olmayan Sendikacıya Mahkemeden Tokat Gibi Karar 07 Haziran 2016 Salı 12:58 Sedat DEGER:Temsil ettiği Ağrı’nın Patnos ilçesinde “yalan ifadeler kullanarak ve…
May 09, 2016 1093

Bağımsız Eğitim-Sen İzmir ve İlçelerinde...

Bağımsız Eğitim-Sen Tire ilçe Başkanı Resül Kara ' nın bizzat organize ettiği Kahvaltı programına Bağımsız Eğitim-Sen Genel Başkanı Abdullah SOY, Ankara İl Başkanı Yılmaz TURHAN, Çorum İl Başkanı…
May 03, 2016 1052

engelli hakları

BU ENGELLİ BU BANKAYA NASIL GİRSİN?? Ankara da 18 yaşından küçük öğrenci çocuğu için hesap açtırmak üzere bankaya gelen engellinin durumu... Ülkemizi en yaşanılır hale getirmek için…
Nisan 15, 2016 911

ANKARA İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜNE DE SENDİKA PANOMUZU ASTIK

BUGÜN BEŞEVLER'DE ANKARA İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ'NDEYDİK. BAĞIMSIZ EĞİTİM SEN'İN TANITIM PANOSUNU İL MÜDÜRLÜĞÜ PERSONELİNİNDE YARDIMLARI İLE ASTIK BİZE YARDIM EDEN GÖREVLİ ARKADAŞLARA VE…
Mart 28, 2016 807

İzmir teşkilatımız, okulları ve ilçe müdürlüklerini bildirilerimizle süslüyor.

Bağımsız Eğitim-Sen İzmir il teşkilatımız, tüm ilçe Milli Eğitim Müdürlükleri ve okulları ziyaret ederek, tanıtım çalışmalarını sürdürüyoruz. Ziyaretler sırasında sendikamızın yaptırdığı tanıtım…
Mart 28, 2016 947

İzmir Torbalı'da okulları ziyaret ettik.

Torbalı İbni Sina Sağlık Meslek Lisesinde bizi karşılayıp güler yüzleriyle ağırlayan Başta Müdire hanım ve Müdür Yardımcısı değerli büyüğümüz Prof. Dr. Necat ÇETİN ile tüm okul personeli…
Şubat 19, 2016 1020

SENDİKAMIZ TEMSİLCİLİK ZİYARETLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

SENDİKAMIZ TEMSİLCİLİK ZİYARETLERİNİ SÜRDÜRÜYOR Bağımsız Eğitim Sen, Temsilcilik ve işyeri ziyaretlerini sürdürüyor. Bu kapsamda, Genel Başkanımız sayın Abdullah SOY Çorum İl Temsilciliğini ziyaret…
Şubat 13, 2016 1121

PLAN ve BÜTÇE KOMİSYONU ÜYESİ KADİM DURMAZ'A PROBLEMLERİMİZİ İLETTİK.

Bağımsız Eğitim-SEN Genel Başkanı Abdullah SOY ve Ankara İl Temsilcisi Yılmaz TURHAN,, Tokat Milletvekili/ Plan Bütçe Komisyonu Üyesi/ CHP Eğitim Komisyonu Üyesi Sayın kadim DURMAZ'ı TBMM'nde…
Ocak 04, 2016 997

ANKARA GENELİNDE SENDİKAMIZI TANITIM FAALİYETLERİ DEVAM EDİYOR

Bağımsız Eğitim-Sen Genel başkanı Abdullah Soy, Yönetim Kurulu Üyemiz ve Genel Toplu Görüşmeler sekreteri Sayın Mustafa Şahin ve Ankara İl Temsilcisi Yılmaz Turhan Etimesgut Ahmet Ülkü Durusoy…
Temmuz 11, 2015 1464

BAĞIMSIZ EĞİTİM-SEN VE BAĞIMSIZ BÜRO-SEN’LİLER İFTARDA BULUŞTU.

BAĞIMSIZ EĞİTİM-SEN VE BAĞIMSIZ BÜRO-SEN’LİLER İFTARDA BULUŞTU. Bağımsız Eğitim-Sen Ve Bağımsız Büro-Sen Çorum İl teşkilatları tarafından Çorum Öğretmenevinde verilen iftar yemeğine,Bağımsız…
Haziran 17, 2015 3863

Bağımsız Eğitim Sen’liler sezonu kahvaltılı değerlendirme toplantısı ile kapattı. Bağımsız Eğitim Sen’liler sezonu kahvaltılı değerlendirme toplantısı ile kapattı.

Bağımsız Eğitim Sen’liler sezonu kahvaltılı değerlendirme toplantısı ile kapattı. Toplantı sonunda çarpıcı değerlendirmelerin yapıldığı bir basın açıklaması yapıldı. Tire Haberi - 16 Haziran 2015…
Haziran 11, 2015 4818

Tire Gazetesi Ziyaretimiz.

Bağımsız Eğitim-Sen İzmir-Tire temsilcimiz Resul Kara Tire Haber gazetesini ziyarette bulunarak, Eğitim çalışanlarının içinde bulundukları zorluklarla ilgili görüş alış verişinde…
May 31, 2015 1216

Sulama Birliği işçilerinin açlık grevine Bağımsız Eğitim-Sen'den destek

Elazığ’da Eyüpbağları Sulama Birliği işçileri tarafından, 5 yıldır maaş alamadıkları ve Devlet Su İşleri 9. Bölge Müdürlüğünde işbaşı yaptırılmadıkları gerekçesiyle ikinci defa başlatılan…
May 05, 2015 5041

Kırklareli İl temsilcimiz HAKAN TIRAŞCI;

"Sükunet içerisinde olalım" Kırklareli Bağımsız Eğitim Sen İl temsilcisi Hakan Tıraşçı yazılı olarak yaptığı basın açıklamasında; "IŞİD'in Kobani saldırılarını bahane ederek İllerde okul, dershane ve…
May 05, 2015 1471

BAĞIMSIZ EĞİTİM-SEN ÇORUM İL TEMSİLCİSİ YÜKSEL TAVUKÇU İLE BİRLİKTE BASK HEYETİ ÇORUM GAZETECİLER CEMİYETİNE KUTLAMA ZİYARETİ

Bask Başkanı Şevket Erzen’i ziyaret ederek basın çalışanlarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününü kutladılar.Ziyarette Bağımsız Büro Çalışanları Sendikası İl Temsilcisi Musa Topbaş ve Bağımsız…
Kasım 10, 2014 5571

BAĞIMSIZ EĞİTİM-SEN GENEL MERKEZİ YENİ ADRESİNDE

Bağımsız Eğitim-Sen Genel Merkezi, içerisinde Tokatlılar Federasyonu’nun da bulunduğu yeni yerine taşındı. Bağımsız Eğitim-Sen Başkanı Abdullah Soy’u yeni Genel Merkez’de ilk ziyaret eden isimlerden…
Haziran 21, 2014 6740

BAĞIMSIZ EĞİTİM-SEN YÖNETİM KURULU ANKARA'DA TOPLANDI

Bağımsız Eğitim-Sen Yönetim Kurulu, 25 Ekim Cumartesi günü Ankara’da toplantı düzenledi. Bağımsız Eğitim-Sen Genel Merkezi’nde yenilen öğlen yemeğinin ardından bir araya gelen Yönetim Kurulu üyeleri…
Haziran 21, 2014 6208

BASK Heyeti Devlet Personel Başkanı Kumbuzoğlu'nu Ziyaret Etti

Sendika Genel Başkanımız Abdullah Soy’un da içinde yer aldığı Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu (BASK) heyeti 15 Ağustos 2014 tarihinde Devlet Personel Başkanı Mehmet Ali…
Haziran 21, 2014 5712

"TOPLU SÖZLEŞME DEĞİL, TOPLU PEŞKEŞ"

“TOPLU SÖZLEŞME DEĞİL TOPLU PEŞKEŞ” BASK üyesi memurlar 2000’den beri ilk defa zam ve enflasyon farkları olmadan Temmuz maaşı aldıklarını belirterek Ankara/Kızılay’da bordro ve toplu sözleşme metnini…
Haziran 21, 2014 5628

ABDULLAH SOY: "TÜRK MİLLETİ BU OYUNU BOZAR"

Bağımsız Eğitim-Sen Genel Başkanı Abdullah Soy, IŞİD’in Kobani saldırılarını bahane ederek bazı illerde okul, dershane ve öğrenci yurdu gibi eğitim kurumlarını ateşe veren “bölücü PKK yandaşları”na…