Bu sayfayı yazdır

Metal işçileri; "BİRLİK olup kazanacağız!!!"

Öğeyi Oyla
(0 oy)

Mücadele bitmedi daha yeni başlıyor!
Fabrikada ve her yerde BİRLİK olup kazanacağız!!!

Başlığı ile facebook'tan yaptığı duyuruda direnişlerinin nedenlerini şu şekilde açıkladılar:

Aralık ayının sonlarından şu zamana kadar yayılan büyük bir mücadelenin içerisinden geçtik. Asgari ücret zammı ile birlikte ortaya çıkan adaletsizliğin giderilmesini istedik. 
Ocak ayının başından itibaren bir dizi fabrikada hareketlenme başladı. Reno işçisi kardeşlerimiz bu hareketin başında gidiyordu. Son derece kararlı ve organize eylemler gerçekleştirdiler. Yaklaşık bir buçuk ay boyunca da bu eylemlerini sürdürdüler. 
Tofaş, Borçelik, Coşkunöz, Çimtaş, Delphi, SCM, Aka Otomotiv başta olmak üzere bir dizi fabrikada arkadaşlarımız da haklı talebimiz için harekete geçtiler. MESS’in uşağı TM önünde eylemler yaptılar, fabrika içerisinde toplandılar yönetimleri zorladılar.
Pek çok fabrikada işçi arkadaşlarımız tatmin edici olmasa da ek zam aldı. 
Bu süreçte gördük ki, metal işçisinin karşısında sadece tek tek fabrikaların patronları değil, bir bütün olarak MESS var. MESS’in uşağı TM var. Diğer sendikaların yönetimleri var. Dahası hükümet var!
Elbirliği yaparak metal işçisinin haklı mücadelesini bitirmek için ellerinden geleni yaptılar. Önce diğer fabrikalardaki mücadeleleri olgunlaşmadan bitirdiler, Reno işçisinin yalnız bırakılmasını sağladılar. Sonra da elbirliğiyle Reno işçisinin üzerine çullandılar. Tüm güçlerini Reno işçisinin saflarını dağıtmak için kullandılar. Bunun için ne hukuk tanıdılar, ne ahlak!
Her şeye rağmen Reno işçisi kardeşlerimiz sonuna kadar direndiler. Boyun eğmediler.
Ama Reno işçisi kardeşlerimizin saflarını dağıttılar. 
Elbette bu sadece geçici bir durum, Reno işçisi kardeşlerimiz saflarını ne olursa olsun hızla toparlayacak ve eskisinden de daha güçlü olacaklar.
Geldiğimiz noktada Reno işçilerine yönelik saldırı ve arkasından bir çıkış umudu olan 6 Mart buluşmalarının istenen başarıyı yakalamamasıyla asgari ücret kıdem farkı için verdiğimiz mücadele ivmesini kaybetmiş durumda.
Fakat ne olursa olsun sorun orta yerde duruyor.
Ücret adaletsizliği ve düşük ücretler sorunu canımızı yakmaya devam ediyor. Ağır çalışma şartları devam ediyor.
Öyleyse mücadeleye devam.
Saflarımızı toparlayıp asgari ücret farkı için mücadeleyi sürdüreceğiz. Bugün olmasa da bu mücadele açısından 2017 toplu sözleşmelerini bir hesaplaşmaya çevireceğiz. Bunun için planlı, soluklu, disiplinli bir hazırlığa gireceğiz.
Elbette sorunumuz sadece asgari ücret farkı değildir. Bununla birlikte bu mücadelede işten atılan arkadaşlarımız için mücadele edeceğiz. Kiralık işçilik, kıdem tazminatı gibi saldırılarla karşı koymak sorumluluğu da yine bizi bekliyor.
Bu mücadelelerde başarının anahtarı belli!!!
Anahtar İŞÇİ BİRLİĞİ’dir. 
MESS-hükümet-TM birlikte hareket ediyor. Diğer sendikalar çürümüş ve çökmüştür. Metal işçisinin sırtında birer kamburdur.
Bu durumda hem tek tek fabrikalarda hem de hangi sendikada olursa olsun tüm metal işçisinin birliğini kuracağız. Yani daha organize, daha disiplinli olmayı başaracağız. Bu işçi düşmanı cephe karşısında hep birlikte, tek yumruk hareket etmeyi başaracağız.
İşte bugün bunun için harekete geçeceğiz. Üzerimize düşeni yapacağız. 
Bu yolda Mayıs-Haziran aylarında olduğu gibi MİB’e güven, MİB’le kenetlen kardeşim mutlaka kazanacağız.

METAL İŞÇİLERİ BİRLİĞİ