Sendikamızın Ramazan Araştırması Haberi

Öğeyi Oyla
(0 oy)

Bağımsız Eğitim-Sen, Ramazan ayında dört kişilik bir ailenin asgari beslenme giderini bin 60 TL olarak hesapladı. Asgari ücretin halen 846 TL olduğu Türkiye’de sadece gıdaya harcanılması öngörülen rakam bile bu miktardan yaklaşık 214 TL fazla çıktı.

Bağımsız Eğitim-Sen AR-GE birimi tarafından yapılan araştırmaya göre, Ramazan ayında dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarı bin 60 TL olarak hesaplandı. Dört kişilik bir ailenin asgari mutfak giderleri  için gerekli temel tüketim maddeleri baz alınarak yapılan araştırmada, haftada 1 kg kırmızı et veya yan ürünleri, 1 adet tavuk, 1 koli yumurta, 1 kg peynir ve zeytin, 2,5 kg yoğurt, sebze ve meyve, ekmek ve diğer temel tüketim maddelerinin maliyetleri hesaplandı. Hesaplamaya göre dört kişilik bir ailenin günlük beslenme maliyeti ise 35.3 TL olarak hesaplandı.

MAAŞIN YAKLAŞIK 6’DA 1’İ EKMEĞE GİDECEK

Araştırmada, Ankara’da bu Ramazan’da 1.5 TL’ye satılacağı açıklanan pideden asgari ücretle geçinen bir ailenin günde 3 adet yediği hesap edilecek olursa, aylık 135 TL pideye para verileceği ve bunun asgari ücretin yaklaşık 6’da 1’ine denk geldiği hesap edildi. Araştırmaya Ramazan sofralarının vazgeçilmesi olarak bilinen ve ortalama kilogram fiyatı 75 TL’yi bulan pastırma ile kilosu ortalama 50 TL’den satılan hurma ise dahil edilmedi. Düşük ücretle çalışan binlerce ailenin bu tatlardan çoktan vazgeçmek zorunda kaldığının ifade edildiği açıklamada, ailelerin aldıkları ücretle zar zor karınlarını doyurdukları belirtildi.

ABDULLAH SOY: MAAŞLAR İNSANCA YAŞANABİLECEK DÜZEYİN ÇOK ALTINDA

Bağımsız Eğitim-Sen Genel Başkanı Abdullah Soy, konuya ilişkin açıklamasında, çalışan kesimlerin aldıkları düşük ücretlere dikkat çekti. Ramazan ayının düşük ücretli çalışanlar açısından ne kadar zor geçeceğinin şimdiden görülebileceğini ifade eden Soy, kamu ve özel sektörde görev yapan binlerce eğitim çalışanının da bu kapsamda olduğunu söyledi. Gerek öğretmenlerin, gerekse diğer eğitim çalışanlarının aldıkları ücretlerle ailelerini geçindirmekte güçlük yaşadıklarını ifade eden Bayraktar, “Bu Ramazan’da dileğimiz tüm çalışanların aileleri ile birlikte insanca yaşayabilecekleri ücretlere biran evvel kavuşmalarıdır. Bunun için ilgili bakanlıklar gerekli düzenlemeleri yaparak insanlara hak ettikleri ücretleri vermekle yükümlüdür. Biz Bağımsız Eğitim-Sen olarak eğitim çalışanları başta olmak üzere düşük ücrete çalışan insanların maaşları iyileştirilene kadar gerekli girişimleri sürdürmeye devam edeceğiz” diye konuştu.  

Son Düzenlenme

Basında Biz

Eylül 21, 2016 553

AÇIKLAMAMIZ SONSÖZ'DE

Haziran 07, 2016 700

UŞAK ART TV DE CANLI YAYINDA İDİK..

SENDİKAMIZ UŞAK VE EGE BÖLGESİNE KARASAL YAYIN YAPAN ÖNCÜ YAYINCI KURULUŞ UŞAK ART TV CANLI YAYININDA... SENDİKAMIZIN YAPTIĞI FAALİYETLER KAPSAMINDA; GENEL BAŞKANIMIZ SN. ABDULLAH SOY BİR SAAT 30…
Haziran 07, 2016 725

Bağımsız Eğitim-Sen İzmir ve İlçelerinde...

Bağımsız Eğitim-Sen Tire ilçe Başkanı Resül Kara ' nın bizzat organize ettiği Kahvaltı programına Bağımsız Eğitim-Sen Genel Başkanı Abdullah SOY, Ankara İl Başkanı Yılmaz TURHAN, Çorum İl Başkanı…
Kasım 03, 2014 1518

Öğretmene "Sefalet Zammı" Haberimiz Gazetelerde

CUMHURİYET GAZİANTEP SABAH
Ekim 09, 2014 1941

Kantin Anketimiz Yeni Mesaj'da

Ağustos 18, 2014 1362

Atanamayan Öğretmenlerle İlgili Haberimiz Gazetelerde

Atanamayan öğretmenlerle ilgili yaptığımız anket çalışması gazetelere yayınlandı. İşte o haberler:
Ağustos 04, 2014 1125

"Öğretmene Evlilik Hayal" Haberimiz Gazetelerde

Öğretmenlerin maddi olanaklarının ksııtlı olması nedeniyle evliliğe adım atmalarının ne kadar zor olduğunu konu edinen haberimiz gazetelerde yayınlandı.
Temmuz 22, 2014 1098

Enflasyon Haberimiz SÖZCÜ'de

Sendikamızın öğretmen maaşlarının geçen son 12 yılda enflasyon karşısında ne boyutta eridiğini gösteren haberi Sözcü Gazetesi'nde yayınlandı.
Haziran 21, 2014 1154

Sendikamızın Araştırma Haberi Gazetelerde

Sendikamızın hazırladğı ve öğretmenlerin geçim sıkıntısını konu edinen araştırması gazetelerde yayınlandı.
Haziran 21, 2014 1946

Genel Başkanımızın Söyleşisi Genç Gelişim Dergisi'nde

Bağımsız Eğitim-Sen Genel Başkanı Abdullah Soy'un Genç Gelişim Dergisine verdiği söyleşi şöyle:
Haziran 21, 2014 1858

Sendikamızın Ramazan Araştırması Haberi

Bağımsız Eğitim-Sen, Ramazan ayında dört kişilik bir ailenin asgari beslenme giderini bin 60 TL olarak hesapladı. Asgari ücretin halen 846 TL olduğu Türkiye’de sadece gıdaya harcanılması öngörülen…