• Ana Sayfa

ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN

Rate this item
(0 votes)

24 Kasım Öğretmenler Günü.

Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün;  24 Kasım 1928, Millet Mekteplerinin Başöğretmenliğini kabul etmesi nedeniyle her yıl 24 Kasım Öğretmenler günü olarak kutlanmaktadır.

Bu anlamlı günün amacı, öğretmenlerimizin toplumdaki yerini, rolünü, önemini ve değerini ortaya koymak, öğretmenlerin kendi aralarındaki bağı kuvvetlendirmek, Öğrencileri ile aralarındaki sevgi, saygı ve dayanışmayı güçlendirmek, öğretmenlerin sorunlarını dile getirerek çözüm yolları aramak, emekli olan öğretmenlerimizi saygıyla anmak ve yeni atanmış öğretmenlerimizin mesleklerinin kutsal bilincine varmalarını sağlamaktır.

Bu günde her sene olduğu gibi öğretmen yerlere göklere sığdırılamaz, methiyeler dizilir, öğretmenlik mesleğine çok büyük kutsallıklar atfedilerek peygamberlerin yaptığı tebliğ işini bile öğretmenlerinki mesleği ile örtüştürülür.

Bu günde uzaydan, başka dünyalardan birileri gelse, öğretmenler günü kutlama törenlerine baksa; öğretmenleri toplumun el üstünde tutulan, en müreffeh, en zengin, en rahat bir eli yağda bir eli balda sefahat süren özel elit bir kesim zanneder.

Halbuki durum özellikle ülkemizde tamamen tersine, özellikle siyasiler tarafından popilist söylemleri nedeniyle, bu söylemleri de bilimsel çözüm metotlarının yerini alması nedeniyle; öğrenci ve velinin karşısında pozisyon alan adeta onlara düşman görünümünde bir öğretmen profili sanal olarak zihinlere nakşedebilme başarısını oluşturdular. Hal böyle iken öğretmeni bir günde aklayabilip, yanlış algıları nasıl biliriz?

Her 24 kasımda devletin en üst kesimlerinden büyük bir şevk ve aliyül alaa sözler, vaatler, tırısa gidiyor!.. Ülkenin en hatırı sayılır sendikalarından ve sivil toplum örgütlerinden istemediğin kadar müjde, devlete baskı unsuru olma için sıraya girmiş durumda.

Eee 24 kasımın ertesi günü herşey balon, fısss!..

Her 24 kasımda bir maaş ikramiye istiyoruz, tık yok.

Her 24 kasımda bir 3600 istiyoruz, tık yok.

Her 24 kasımda öğretmene itibar istiyoruz, tık yok.

Her 24 kasımda atama bekliyoruz, tık yok.

Bu nakarat her 24 Kasım’da söylenecek. Kanaatlerimiz maalesef bu yöndedir.

Bugün Türkiye'de 350 bin civarında da atama bekleyen öğretmen olduğu belirtilirken, öğretmenler gününde öğretmenlerin sorunlarına çözüm üretile bilinir mi?

Devletin asli görevi; Eğitim, Sağlık, Güvenlik denilmesine rağmen, neden eğitimin kalitesi özel okulda aranır, neden öğrencileri özel okullar da okumaya teşvik edilir? Bugün Eğitimin içinde olan öğretmenlerimizin çocukları bile özel okullarda okumak zorunda kalıyor..bu çelişkiye kimsenin aklı ermiyor..

Her türlü çelişkiye rağmen, bugün öğretmenlerimiz, mesleğinin gereğini icra etmede en büyük hassasiyetin gösteren mesleklerin başında gelmektedir. Tüm olumsuzluklara rağmen yarının Türkiyesini oluşturacak bireyleri yetiştirmk için en büyük fedakarlığı yapmaktadırlar..

Hiçbir Allah’ın kulu da bunun aksini iddia edebilme gafletinde olamaz.

Bugün Devletin önemli noktalarında olan herkes öğretmenlerinin üzerlerindeki emeği ve hakkı inkar edemez.

Ülkemizin, modern ve medeni milletlerin üyesi olmasının tek ve yegane yolu öğretmene hak ettiği yerin ve önemin verilmesi ile mümkündür.

Mevcut sorunların çözüme kavuşturulacağı ümidi ile ülkemizin geleceğinin teminatı olan atanan ya da atanamayan tüm öğretmenlerimizin günü kutluyor, saygı ve sevgilerimizi sunuyorum.

Last modified on