Print this page

ASLA KABUL EDİLEMEZ..

Rate this item
(0 votes)

Resul AKAY; ”SENDİKALARA SİYASİ MÜDAHELE ASLA KABÜL EDİLEMEZ..”

          Geçtiğimiz günlerde, bir konfederasyona bağlı sendikaların Yönetimlerine baskı yapılarak Demokratik teamüllerin dışında yönetici atamalarının yapılması sonucu, bu durumdan rahatsız olan üyeler ve içlerinde şube temsilcilerinin de olduğu bir grup, Bağımsız Eğitim-Sen’i ziyaret ederek rahatsızlıklarını belirttiler..Bu grupla birlikte, Sendikamızın Onursal Başkanı Resul Akay’ı ziyaret ederek, görüş ve önerilerini dinledik, fikir teatisinde bulunduk.

          Görüşmede, Efsane Sendikacı Resul AKAY, İçerisinde bulunduğumuz dönem, Memur sendikacılığının dibe vuruş dönemidir..bunu böyle kabül etmek gerekir. Öyle ki Memuru temsile yetkili sendika’nın , Toplu Sözleşme Görüşmeler sırasında istedikleri olmazsa masadan çekildiklerini söylüyor, hükümetin teklifini neredeyse hiç revize etmeden aynı şartlarla yeniden masaya oturuyorlar, dolayısıyla memurun haklarını elde etmek yerine , haklarını eliyle teslim eden bir yetkili sendika söz konusu!..

Ayrıca diğer tarafta başka bir sendikada göbek bağı ile bağlı olduğu siyasi parti başkanı ne derse o oluyor. Geçtiğimiz günlerde kamuoyunun bildiği bir konfederasyona bağlı sendikalarda yöneticilerin aday olmalarının engellenildiği, ilgili siyasi partinin talimatı ile yönetim belirlendiğini, bu duruma karşı olan birtakım sendika Genel Başkanları da dahil tartaklandığını, zorla istifa ettirildikleri malum, diyerek; Bunun sendikacılığın ruhuna aykırı bir durum olduğunu, asla kabül edilemez. dedi. Sendikacılıkta yönetim üyenin veya delegenin seçtiği kişiler olması gerektiğini söyledi. Sözlerine geçmişte de kendilerine de böyle bir operasyon düzenlendiğini.. Sendikacılık yapmamızın o günkü siyasi otorite tarafından elimlerinden alındığını, bu şekilde memurun hak aramasının mümkün olmadığını söyleyerek, Bu anti demokratik uygulamalardan en çok memur zarar gördüğünü , kötü sonuçları maalesef memura fatura edildiğini ifade etti.

                Sendikacılığın üyenin takdirine bırakılıp tam bağımsız sendikacılık yapılmadığı sürece memurun hiçbir kazanım elde etmesinin mümkün olmayacağını da sözlerine ekledi.

Last modified on